درام در پرینتر

درام در پرینتر یکی از قطعات تشکیل دهنده کارتریج می‌باشد. کارتریج نیز همان محفظه‌ای است که تونر درون آن قرار دارد.

تونر هم آن پودر سیاه رنگ (در پرینترهای سیاه و سفید) یا رنگی (در پرینترهای رنگی) است و پرینتر همان دستگاهی است که برای تحویل دادن چاپ مورد نیاز شما به قطعاتی از جمله درام نیاز دارد. این چرخه بی‌پایان نشان دهنده این موضوع است که تمام قطعات در یک دستگاه مهم و به یکدیگر وابسته‌اند.

درام نیز از این قاعده مستثنا نیست.
ظاهر درام کارتریج‌ یک استوانه تو خالی است که دو طرف آن دو قطعه پلاستیکی و گاه به اضافه یک قطعه فلزی متصل شده است که جزئیات این دو قطعه در مدل‌های مختلف متفاوت است.
درام رسانای الکتریکی است و دارای بار الکتریکی مثبت است.

درام چگونه کار می‌کند

خصوصیات درام

رنگ این استوانه نیز در کارتریج‌ها با مدل‌های مختلف، متفاوت است اما طیف رنگی آن سبز است.

درام در هر دو پرینتر جوهرافشان و پرینترهای لیزری وجود دارد و راجع به عملکرد این قطعه باید بدانید که درام انتقال دهنده تصویر نوشته یا عکس موردنظر شما از لیزر به کاغذ است و باعث می‌شود تونر به شکل نوشته‌های شما روی کاغذ قرار بگیرد.انواع درام

اهمیت درام

درام جزء قطعات قابل تعویض است پس در صورت خرابی درام نگران نباشید و فقط یک درام جدید برای کارتریج خود را از مرکز شارژ کارتریج در اصفهان تهیه کنید و از طرفی تصور نکنید یک درام نو یا کارتریج نو که قاعدتا درام آن نیز نو است عمر جاودانه دارد و نهایتا پس از چند صد برگ چاپ گرفتن کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهد.
حساس بودن درام نسبت بهنور همان قابلیت مهمی که در چاپ روی کاغذ تاثیر گذار است و از مواد اولیه خاصی در آن استفاده شده باعث شده است که آن را در پوشش‌های پلاستیکی مشکی و حبابی نگهداری کنند تا نور و ضربه به آن نرسد.

پس اگر زمانی کارتریج خود را از پرینتر خارج کردید روی آن را بپوشانید تا نور به درام داخل کارتریج نرسد که در غیر این صورت قدرت درام برای جذب نور کم می‌شود.

همانطور که در ابتدا اشاره شد درام در هر دو پرینتر لیزری و جوهرافشان وجود دارد اما سازوکار این دو، مواد اولیه و جنس آن‌ها متفاوت است.

مهمترین تفاوت آن‌ها در این است که درام در پرینتر جوهر افشان از جوهر برای چاپ استفاده می‌کند و در پرینتر لیزری با پودری که تونر نام دارد اینکار انجام می‌دهد.

مراقبت از درام

تفاوت درام‌ها

در پرینترهای رنگی هر کارتریج که رنگ متفاوتی دارد، درام جداگانه‌ای نیز دارد و درام‌ها در طول زمان به دلیل غلتیدن رو کاغذ برای متصل کردن پودر روی کاغذ کم کم سطح آن دچار آسیب‌هایی می‌شود و دیگر حتی با شارژ و اضافه کردن تونر باز هم چاپ با کیفیتی به شما نمی‌دهد تا زمانی که آن را عوض کنید بنابراین یک پرینتر رنگی که چندین کارتریج و چندین درام جداگانه دارد هزینه نگهداری بالاتری نیز دارد.

رنگ درام

خرابی درام

تعویض درام هنگام شارژ کارتریج دلایل مختلفی دارد، زمانی که چاپ‌های دریافتی از پرینتر دچار مشکل می‌شود به سرعت به رفع آن بپردازید و با آن مشکل برای مثال کم رنگی یا خط و خطوط روی صفحه از پرینتر چاپ نگیرید.

گاها این رفتارها باعث می‌شود مشکلات جدی‌تری برای پرینتر شما به وجود بیاید و این چاپ‌های مشکل دار آسیب‌های دیگری به پرینتر وارد کند برای مثال همین خرابی درام بهتر است سریع‌تر رفع شود.

البته بعضی از پرینترها پس از بروز یک مشکل و ادامه دار شدن آن خودکار عملیات چاپ را متوقف می‌کنند و هشدارهای لازم مثلا تعویض کارتریج را به کاربر می‌دهند.

پس تا این لحظه متوجه شدیم درام باید سطح صاف و صیغلی و بی‌خط و خشی داشته باشد و در غیر اینصورت کیفیت چاپ شما پایین می‌آید پس هر کمرنگی الزاما به دلیل نداشتن پودر نیست و می‌تواند مشکل از درام باشد.

همچنین اگر خط‌هایی روی نوشته‌ها ظاهر شد نیز ممکن است مشکل از درام باشد.

اما هر خطی هم به معنای خرابی درام نیست و این موضوع را فقط تکنسین‌ها و تعمیرکاران پرینتر می‌توانند با دیدن خط‌ها متوجه شوند.

تعویض درام

تعویض درام

انتخاب تکنسین حرفه بسیار در عمر کارتریج‌ و قطعاتی همچون درام حائز اهمیت است زیرا هر بار باز و بسته شدن کارتریج و خارج کردن درام و دیگر قطعات اگر با بی‌احتیاطی انجام شود باعث خراب شدن زود هنگام آن‌ها می‌شود و تعداد دفعاتی که باید قطعات را تعویض کنید بالا می‌رود و عکس آن تعداد دفعات شارژ کمتر می‌شود.
همکاران ما در مجموعه ماشین‌های اداری دل‌ آرا در صورت بروز مشکل در کارتریج یا پرینتر اماده خدمات‌رسانی و راهنمایی هستند.
در این مجموعه برای شارژ کارتریج، تعمیر کارتریج خشک شده، خرید پرینتر و کارتریج تکنسین‌های ما آماده پاسخگویی و مشاوره رایگان می‌باشند.
آدرس ما: اصفهان، بلوار کشاورز، حدفاصل سه راه سیمین و پل مفتح
تلفن: 09133032747

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *